В Україні потрібно розвивати всі види генерації

Іван Григорук

Стосовно формування енергетичного міксу: ми розуміємо, що атомна енергетика в нас є базовою, тому питання розвитку, продовження строку чи будівництва нових блоків є важливим. В кінці минулого року була опублікована заява Міжнародного енергетичного агентства разом з МАГАТЕ, що атомна енергетика є базовою і безальтернативною для всього світу на сьогодні.

Потрібно також розвивати гідроенергетику, тому що вона розв’язує важливі питання в балансуванні енергосистеми, а також відіграє важливу роль стосовно збереження дебіту питної води в Україні. Згідно з останнім звітом ООН дебіт питної води стрімко знижується в Україні, ми потрапили у 20-ку країн, що з величезною швидкістю втрачають воду, яка може використовуватись населенням для споживання.

Відновлювальні джерела енергії є непрогнозованими й розвивалися вони хаотично, тому питання розвитку систем накопичення та систем регулювання енергії є також важливим для того, щоб можливо було з технічної точки зору й надалі розвивати ВДЕ.

Закриває наш енергетичний мікс теплова генерація. Вона є архіважливою. Національний план зі скорочення викидів говорить про те, що у 2023 році певні блоки повинні виводитись з експлуатації. Причому це блоки, які найменш зношені на сьогодні. І зараз вже давно виникло питання по будівництву нових і підтримці роботи старих теплових блоків для підтримки збалансованості ОЕС. Інакше  доведеться або запрошувати аварійну допомогу в наших партнерів із сусідніх країн, або відключати споживачів. Обов’язково потрібно переглядати цей план, або давати можливість державної допомоги стосовно модернізації або будівництва нових теплових блоків. Крім того, теплова генерація несе за собою таку функцію, як теплофікація і подача гарячої води, і вона також є дуже важливою для населення та промисловості України. Якщо ми нічого не будемо робити, споживач в перспективі буде позбавлений і цієї послуги.

Слід зазначити, що 2021 рік є останнім терміном для введення державної підтримки не обов’язково в грошовій формі для будівництва або реконструкції теплових блоків, тому що з 2022 року в Україні повноцінно вступають в дію норми ЄС щодо державної допомоги, тобто будь-яка державна допомога суб’єктам господарювання буде неможливою.

В рамках України потрібно розвивати всі види генерації. Не варто забороняти ВДЕ. По-перше, треба, щоб вони могли працювати на ринку «на добу наперед» по звичайному тарифу, який формується на цьому ринку, або за двосторонніми договорами. Друге, вони повинні як і всі виконувати умови по небалансах (плата за небаланс), закупляти послугу зберігання/регулювання електроенергії, якщо вони не можуть самі побудувати такі системи накопичення та регулювання електричної енергії для власних потреб. І тоді буде все прекрасно.

Важливо брати досвід інших країн і адаптувати його до України. Також важливо розробляти нові стандарти, які  дають можливість працювати в нових умовах й розвивати всі види генерації, забезпечуючи надійність роботи ОЕС України. І обов’язково поновити наш технічний глосарій, тому що він на сьогодні не відповідає тим нововведенням, про які ми говоримо, і які плануємо надалі розвивати в Україні.

Без розвитку маневрених потужностей не будуть розвиватись ВДЕ, як би нам цього не хотілось. Маневрені потужності повинні відповідати екологічним нормам по викидах і прагнути бути більш нейтральними по викидах CO2, тому перспектива за газовою генерацією, а не за вугільною. Вугільна буде поступово виводитись з експлуатації, але для цього потрібно значно більше часу ніж 10 років.

Отже, підсумовуючи вище сказане: для того, щоб отримувати дешеву електроенергію і надавати її споживачам в енергетичному міксі, необхідна атомна генерація. І її частка в 57%, на мою думку, є оптимальною в нашій структурі балансу потужностей. Гідроенергетику також необхідно розвивати, тому що вона підтримує і зменшує стрімке зниження дебіту води. Якщо ми цього не будемо робити, вся вода в нас буде непридатною для споживання, тільки для технічного та промислового використання після додаткового очищення. Звичайно, потрібно працювати стосовно адаптації й розробки нових стандартів, технічного глосарія, як я вже наголошував, і тоді споживач буде отримувати послуги по поставці і електроенергії, і теплової енергії та гарячої води і вчасно, і якісно.

І не можна розвивати один вид генерації за рахунок іншого, інакше не відбуватиметься сталий розвиток, про який ми говоримо, і той самий «зелений» перехід в тому числі.

Фрагменти виступу Івана Григорука на ток-шоу Energy Freedom
«Енергетичний мікс України. Стан та перспективи формування і розвитку в умовах енергетичної трансформації»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *