Директор Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України
Доктор технічних наук. Професор. Академік НАН України
Відомий вчений у галузі ядерної фізики та атомної енергетики
Нагороджений орденами “За заслуги” ІІ та ІІІ ступенів, “Знак пошани”
Почесними грамотами Верховної Ради УРСР та України за особливі заслуги перед Українським народом, багатьма урядовими та відомчими відзнаками
Двічі лауреат Державних премій УРСР та України в галузі науки і техніки
Заслужений діяч науки і техніки України, Почесний енергетик України
Член правління Українського ядерного товариства, Президент УкрЯТ (2008-2010)
Народився 10 лютого 1945 року в м. Київ. Закінчив фізичний факультет (до складу якого входила кафедра експериментально ї ядерної фізики) Київського державного університету ім. Т.Г. Шевченка, за фахом – інженер-фізик.
У 2004 р. заснував Інститут проблем безпеки атомних електростанцій (ІПБ АЕС) НАН України, який і очолює.
О.О. Ключников – відомий український вчений у галузі ядерної фізики та атомної енергетики.
Під його керівництвом та за його безпосередньої участі проведено багатопланові дослідження, результатом яких стала розробка понад 100 зразків унікальних приладів та установок, що використовуються в різних галузях науки і техніки, таких як система приладів розподіленого управління технологією експерименту, система управління і внутрішньореакторного контролю АЕС, інформаційно-діагностичний комплекс “Шатер”, що не має аналогів у світовій практиці приладобудування, установлений в якості штатної системи на зруйнованому блоці ЧАЕС. Більшість розробок О.О. Ключникова спрямована на створення сучасної прискорювальної техніки, радіометричної та дозиметричної апаратури. Особливе місце в діяльності О.О. Ключникова займають роботи з вирішення проблем безпечної та ефективної експлуатації АЕС України, поводження з їх радіоактивними відходами.
З перших днів аварії на ЧАЕС О.О. Ключников брав активну участь у ліквідації її наслідків.
У 1996 р. О.О. Ключников став генеральним директором Міжгалузевого науково-технічного центру “Укриття” НАН України. Завдяки його високому науковому потенціалу та організаторським здібностям центр у 2004 р. перетворено в єдиний в Україні Інститут проблем безпеки атомних електростанцій (ІПБ АЕС) НАН України, а О.О. Ключникова призначено директором ІПБ АЕС. У 2006 р. його призначено науковим керівником комплексної програми робіт з виводу Чорнобильської АЕС з експлуатації та перетворення об’єкта “Укриття” в екологічно безпечну систему.
Загальний доробок О.О. Ключникова складає понад 320 публікацій, у тому числі 26 монографій, 34 патентів на винаходи і становить суттєвий внесок у наукове надбання України. 8 монографій увійшли до серії “Безпека атомних електростанцій”, ці книги користуються великим попитом у спеціалістів АЕС, студентів вищих навчальних закладів, аспірантів, наукових співробітників.
О.О. Ключников проводить активну науково-педагогічну діяльність. Він є членом бюро Відділення фізико-технічних проблем енергетики НАН України, професором НТУУ “Київський політехнічний інститут”.
В ІПБ АЕС, окрім МНТЦ “Укриття”, який залишився в його структурі, за активної участі О.О. Ключникова створені такі відділення: атомної енергетики (3 відділи), безпечної експлуатації АЕС (3 відділи), зняття з експлуатації АЕС (4 відділи), проектування об’єктів з радіаційно-ядерними технологіями (3 відділи). Підрозділи укомплектовано провідними науковими спеціалістами та інженерно-технічними працівниками загальною кількістю 486 осіб. Науковою діяльністю займаються 209 фахівців, зокрема 2 академіки НАН України, 1 академік НААН України, 2 члени-кореспонденти НАН України, 27 докторів і 47 кандидатів наук. В ІПБ АЕС працює спеціалізована вчена рада із захисту докторських і кандидатських дисертацій та видається збірник “Проблеми безпеки атомних електростанцій і Чорнобиля”.
ІПБ АЕС здійснює свою діяльність згідно з 18 регулюючими документами. Отримані ліцензії, сертифікати якості дають змогу працювати з усіх напрямів атомної енергетики. Наявність зазначеної документації підтверджує спроможність ІПБ АЕС завершувати прикладні розробки передачею їх у штатну експлуатацію на АЕС. Підтвердженням цього є включення ІПБ АЕС до переліку постачальників послуг для НАЕК “Енергоатом”, відповідно до чинних процедур. У травні 2004 р. Інститут призначено Європейським банком реконструкції і розвитку Інженером-Клієнтом з метою ефективного виконання Першочергових заходів на об’єкті “Укриття”. Спільним рішенням НАН України та МНС України на ІПБ АЕС покладено функції організації – наукового керівника із забезпечення безпечної експлуатації об’єкта “Укриття” та його перетворення в екологічно безпечну систему і зняття енергоблоків Чорнобильської АЕС з експлуатації.
ІПБ АЕС за договорами про науково-технічне співробітництво взаємодіє з багатьма науковими центрами і проектними організаціями в Україні та за її межами.
У галузі міжнародного співробітництва ІПБ АЕС має багаторічні контакти з РНЦ “Курчатівський інститут”, Інститутом проблем безпечного розвитку атомної енергетики РАН, ЦКБ “Гідропрес” (Москва), НВО “Радієвий інститут” (Санкт-Петербург), Інститутом радіоекологічних проблем (Мінськ), фірмами PNNL, INCTITUTE CARNEGE MELLONY, Ліверморською лабораторією, WASHINGTON GROOPP (США), BNFL (Великобританія), Фраматом, EDF, GSN (Франція), SIEMENS, GRS (Німеччина) та ін.