TOP-12 публікацій «ЕНЕРГОІНФОРМ-ИНФОРМЭНЕРГО» №548

 

Формула «Роттердам+» сформувала прозорі цінові орієнтири, – комітет з конкуренції ТПП

ГлавКом, РБК-Украина, Терминал, ICTV, 17.04.2018

Методика розрахунку оптової ціни електроенергії, яка базується на європейському індексі цін на вугілля (Роттердам +), сформувала прозорі і зрозумілі цінові орієнтири, що дало можливість енергетичним компаніям довгостроково планувати роботу і збільшити інвестиції у вугільну галузь. Про це заявив Сергій Сапегін, глава комітету з питань розвитку конкуренції при Торгово-промисловій палаті, директор НТЦ «Психея», презентуючи результати обговорення формульного ціноутворення на вугілля на платформі PsycheaEXPERTUS.

Сапегін підкреслив, що прив’язка до імпортного паритету природно для дефіцитного ринку, і 12-місячний лаг у формулі згладжує різкі коливання цін на світових ринках.

Як зазначає директор НТЦ «Психея», методика «витрати плюс», що діє до прийняття формули, несла суттєві корупційні ризики. «Якщо повернутися до «витрат плюс», то ми повернемося знову до корупційної складової, тому що кожному потрібен свій плюс. І тут чиновник знову починає рулити, і не безкоштовно. Тому мені здається, що НКРЕКП прийняла таке рішення зробити одну-єдину загальнозрозумілу для всіх, прозору формулу», – підкреслив він.

За словами експерта, Україна увійшла в передвиборний період і формула «Роттердам+» стала частиною політичного порядку.

“У формулі “Роттердам+” головне не ціна, а буде вугілля чи ні – Сапєгін”. Формула ціноутворення на вугілля для виробництва електроенергії, відома як “Роттердам плюс”, – це проміжне рішення між відсутністю ринку і ринковими механізмами ціноутворення. При цьому в 2016-2017 роках вона була вигідною для українського споживача, оскільки базова європейська ціна на вугілля була нижчою, ніж ціна на внутрішньому ринку.

Про це заявив директор Науково-технічного центру “Психея” Сергій Сапєгін.

Експерт зазначив, що до впровадження формули в Україні ринкові механізми ціноутворення на ринку вугілля не працювали. За його словами, формула буде працювати до повноцінного впровадження біржових механізмів на ринку вугілля.

Сапєгін вважає появу формули необхідною для роботи економіки.

“У формулі “Роттердам+” альтернатива не в тому, платити чи не платити, і скільки платити, а в тому, буде вугілля, чи не буде при тому чи іншому ціноутворенні. Тому що коли цю формулу брали, видобуток власного вугілля в Україні скоротився майже вдвічі. І тому стояло питання, як зробити так, щоб Україна була з балансом вугілля, щоб було тепло і щоб була електрична енергія”, – зазначив експерт.

“В Україні внутрішнє ціноутворення відсутнє. Коли немає ринку, ні до чого прив’язуватися. Той механізм, який був, “витрати плюс”, як раз ніс ту корупційну складову, коли в Міненерго ходоки валізами несли свої, скажімо, аргументи для того, щоб формувати ту чи іншу ціну. А собівартість на різних шахтах становить від кількох сот гривень за тонну вугілля до майже 10 000 гривень за тонну”, – додав він.

За словами аналітика, усереднення по формулі з прив’язкою до європейських котирувань вигідно українському споживачеві на зростаючому ринку.

“У цей період, 2016-2017 рік, якраз світові ринки росли. Виходило так, що український ринок, український споживач вугілля отримував ціни після усереднення європейськими цінами, які були нижчі, ніж поточні. Тобто, ця формула була дуже виграшна для українського споживача і української економіки”, – підкреслив Сапєгін.

РБК-Украина, телеканал NewsOne, 23.04.2018 “Експерт назвав головну причину появи “Роттердам+”. Член наглядової ради Інституту стратегічних досліджень Юрій Корольчук сказав: “Головна причина встановленої ринкової ціни на вугілля в Україні – це те, що ми змінюємо умови функціонування енергетичних ринків. У нас і для газу діє формула на енергоресурси, так званий “Дюссельдорф+”. Є ціна на вугілля, вона отримала назву “Роттердам плюс”. Є у нафтопродуктів ринкова ціна, яка функціонує. Тобто, практично скрізь у нас є вже ринок”.

За його словами, формула “Роттердам+” повинна була повиться в Україні і внаслідок дефіциту вугілля через відсутність поставок вугілля з окупованих територій.

Antikor, 23.04.2018 “Схема “Роттердам +”: Багатоходовочка Пасенюка и Ахметова, благодаря которой украинцев обворовывают на миллиарды гривен“.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *