ТОР–7 ПУБЛІКАЦІЙ ВИДАННЯ НТСЕУ «ЕНЕРГОІНФОРМ-ИНФОРМЭНЕРГО» № 562

 

ПРОЄВРОПЕЙСЬКІ ТА АНТИЄВРОПЕЙСЬКІ ПОЗИЦІЇ ПАРТНЕРІВ УКРАЇНИ НАВКОЛО СПОРУДЖЕННЯ NORD STREAM-2

Польща: “Північний потік-2” вбиває Україну, а Берлін зайняв антиєвропейську позицію

Українська правда, 04.01.2019

“Газопровід руйнує наслідки санкцій, “Північний потік-2″ вбиває Україну. Коли транзит російського газу територією України буде припинений, ця країна втратить не тільки серйозні прибутки, але перш за все гарантію захисту перед черговою російською агресією”, – сказав голова Міністерства закордонних справ Польщі Яцек Чапутович. Польща, США і Європейська комісія представляють тут проєвропейську позицію, Німеччина – антиєвропейську. Німеччина часто думає, що європейська позиція тотожна з німецькою, але у випадку з “Північним потоком” це не так”, – зазначив Яцек Чапутович.

Водночас дипломат вважає, що здебільшого політика Польщі та Німеччини щодо конфлікту між Росією та Україною є однаковою.

ЕнергоРубікон. Що нового дасть наступний рік українській енергетиці

Михайло Гончар, президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ», Тиждень.ua, 09.01.2019

Росія завершить будівництво «Турецького потоку», намагаючись одночасно форсувати будівництво «Північного потоку-2» за німецької підтримки, усіляко обходячи американські санкції, у взаємодії зі своїми європейськими партнерами, васалами, лобістами, агентами й просто корисними ідіотами в Україні, Європі та США. Але «вирубити Україну по транзиту» в 2019-му, як і наступного 2020-го, Газпрому не вдасться.

РФ може спробувати використати факти непостачань газу з боку Нафтогазу теплогенеруючим компаніям у різних містах країни кінця минулого року, щоб обґрунтувати своє перекриття транзиту через Україну. Мовляв, у них там суцільний безлад, відключають газ один одному, крадуть його один в одного. Тому Росії, мовляв, не залишається нічого іншого, як «подбати про європейців», не допустивши призначеного для них крадіжок газу на «території безладу», запропонувати форсувати добудову «Північного потоку-2» та швидко погодити другу нитку «Турецького потоку» на суходолі.

США й далі докладатимуть зусиль із блокування російського домінування на енергетичних ринках Європи. Американський СПГ у зростаючих обсягах надходитиме в країни ЄС, щоб 2025 року становище зазнало тектонічних змін: США постачатимуть до Європи газу не менше, ніж Норвегія. Домінуванню РФ буде покладено край. Але 2019-го видаватиметься, що Росія бере гору й разом із Німеччиною успішно опирається американським планам депутінізації європейської енергетичної політики.

Україна й далі вестиме переговори в тристоронньому форматі щодо збереження транзиту газу через ГТС під акомпанемент: російських обіцянок зробити це в обсязі 10-15 млрд м3 на рік (приблизно 1/14-1/10 потужностей ГТС по транзиту), європейських софт-побажань до РФ обов’язково зберегти транзит через Україну, усіляких придумок-відмовок із Брюсселя для Києва, чому ЄС не може бути гарантом зі свого боку. Словом, у запалі передвиборчих, виборчих та післявиборчих страстей, коли в Києві усім буде не до газу, нас може чекати спільний російсько-європейський кидок — такий собі газовий варіант Будапештського меморандуму.

Базова для вітчизняної енергетики атомна генерація дала нам можливість пройти зимові піки 2014-2018 років практично з мінімальними проблемами. Упродовж останніх понад чверть століття вона була донором для тепловиків. Тепер настав час для її розвитку й оновлення. Енергоатом має всі підстави стати потужним і самостійним гравцем на ринку електроенергії. Варто нагадати, що майже 60% української електроенергії виробляється на АЕС.

Транзит газу в обмін на скасування позовів: у “Нафтогазі” розповіли про шантаж з боку РФ

УНІАН, 11.01.2019

Росія вимагає в української сторони відмовитися від перемоги в міжнародному арбітражі щодо контрактів із “Газпромом” в обмін на продовження контрактів на транзит газу через Україну. Про це 10 січня заявив у Facebook повідомив виконавчий директор НАК “Нафтогаз України” Юрій Вітренко.

Він нагадав, що контракт на транзит газу між “Нафтогазом” та “Газпромом” завершується цього року. Тристоронні переговори на політичному рівні відбудуться 21 січня.

“Наразі “Газпром” офіційно заявляє, що рішення арбітражу “порушили баланс у стосунках”. Тобто українській стороні потрібно відмовитися від перемоги у арбітражі”, – написав Вітренко. За його словами, Росія хоче, щоб плата Україні за транзит була лише відносно невеличкою знижкою від плати за російський газ, який має купувати Україна. “Тобто Україна має платити Росії за газ у шість разів більше, ніж Україна отримує за транзит. Гроші мають йти з України в Росію, а не навпаки. Це і є прийнятним “балансом у стосунках” для Росії, який вони хочуть відновити”, – пояснив чиновник.

Він зазначив, що перемога в міжнародному суді дозволила Україні заощадити 77 млрд доларів за період 2012-2018 років.

Без перемоги у арбітражі за контрактом на поставку газу та контрактом за транзит на сьогодні ми би мали сплатити “Газпрому” більше 73 млрд доларів за зобов’язаннями “бери або плати” за 2012-2018 роки і біля 4 млрд доларів за газ, поставлений у 2014-2015 роках. Ми мали б купувати газ у “Газпрому” за ціною вище, ніж ми купуємо газ з Європи”, – пояснив Вітренко.

За словами чиновника, розірвані в міжнародному арбітражі контракти передбачали, що РФ отримувала б на 12 млрд доларів на рік більше за газ, ніж платила би за транзит. 

Інформація на цю тему – «Вечірні Вісті», 14-20.01.2019 «Стокгольмські гойдалки НАК».

Газові переговори у форматі Росія-ЄС-Україна пройдуть 21 січня

Юлія Шрамко, УНН, 09.01.2019

Тристоронні переговори за участю представників Росії, України і ЄС щодо транзиту газу пройдуть 21 січня у Брюсселі. Про це заявив віце-президент Єврокомісії з питань Енергосоюзу Марош Шефчовіч.

“Приємно, що другий раунд політичних тристоронніх переговорів з Росією і Україною про довгостроковий транзит газу в Європу відбудеться 21 січня в Брюсселі. Засідання буде базуватися на прогресі, досягнутому під час попередніх раундів політичних і експертних переговорів”, – заявив він у Twitter.

У грудні 2018 року Єврокомісія запросила Україну і РФ на переговори щодо газу. Попередні тристоронні переговори пройшли в липні минулого року. Контракти на поставку і транзит російського газу через Україну закінчуються в кінці 2019 року.

Коболєв пообіцяв завершити анбалдінг «Нафтогазу» до кінця року

«ДЕНЬ», 10.01.2019

НАК «Нафтогаз України» планує до кінця року завершити анбандлінг і залучити міжнародного партнера до управління газотранспортною системою. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив голова компанії Андрій Коболєв.

«Маємо чіткий план, згідно з яким і рухаємося. Знадобляться вчасні рішення уряду та парламенту, але є всі можливості дати старт роботі нового оператора ГТС уже з січня 2020 року», – написав Коболєв. «Це має бути зроблено, попри весь інформаційний шум, який здіймається навколо анбандлінгу задля легітимізації будівництва Nord Stream-2», – додав він.

Як повідомлялося, представники уряду і керівництво «Нафтогазу» мають різні погляди на процес анбандлінгу, що затягує його практичну реалізацію.

Додаткова інформація на цю тему – «Вечірні Вісті», 14-20.01.2019 «Анбандлінг: місія буде здійснена?». Наприкінці минулого року Єврокомісія, Світовий банк та Енергетичне співтовариство зажадали прискорення анбандлінгу «Нафтогазу».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *