TOP–7. Теми січня 2019

 

БУДІВНИЦТВО NORD STREAM 2, ІНТЕРЕСИ УКРАЇНИ ЯК КРАЇНИ-ТРАНЗИТЕРА. «ДОГОВОРНЯКИ» ІЗ «ГАЗПРОМОМ»

«Важливо, щоб суспільство було готове до чесної розмови…»

Іван Капсамун, «ДЕНЬ», 28.01.2019

Фрагменти з інтерв’ю Ганни Гопко, голови Комітету Верховної Ради України в закордонних справах

— Українські та російські представники за участю європейців ведуть газові переговори щодо підписання нового контракту, адже термін чинного добігає кінця цього року. Тим часом будівництво «Північного потоку-2», який просуває Росія і якому сприяє Німеччина, не припиняється. Які важелі в цьому питанні має Україна, щоб захистити свої інтереси?

— Нові газові контракти мають відповідати національним інтересам, зокрема збереженню ролі країни-транзитера, транспортера. Україна за більш ніж 50 років довела свою надійність як транзитера газу. Звісно, стоїть завдання реформувати «Нафтогаз», рухатися до підписання з європейським оператором контракту, що дозволятиме поставляти газ до Європи зі східного кордону України. Найближчим часом ми хочемо заслухати на засіданні комітету представників уряду і «Нафтогазу», щоб зрозуміти, який у нас план А, план Б…

Ключова позиція України — ми не віримо жодним гарантіям, хай би хто їх озвучував — росіяни, німці чи ще хтось. Після Будапештського меморандуму єдиною гарантією для нас є недопущення «Північного потоку-2», тому що це не просто удар по Україні, а експорт корупції в ЄС, монопольне становище «Газпрому» і домінантна позиція РФ в Європі. Кремль робитиме все, щоб руйнувати єдність Євросоюзу.

Наразі данці, від яких залежить дозвіл на будівництво частини трубопроводу «Північний потік-2», тримають тверду позицію. Якщо будувати в обхід Данії, то це дорожче і займе більше часу. Остаточного слова ще не сказали американці, які поки лише посилають сигнали. Ми очікуємо нових американських «джевелінів» — це санкції стосовно компаній, які будують ПП2…

У будь-якому разі, до 2021 року РФ не зможе постачати необхідні обсяги газу до Європи без України, навіть якщо запрацює «Турецький потік». Отже, Україна на сьогодні в переговорах має перевагу і повинна твердо стояти на своїх позиціях…

«Північний потік-2» збільшить вплив РФ

Наталія Писанська, «ГОЛОС УКРАЇНИ», 15.01.2019

Проект «Північний потік-2» не відповідає інтересам Євросоюзу в галузі безпеки. Таку думку висловив посол США у Німеччині Річард Гренелл у листі на адресу німецьких компаній, котрі беруть участь у його реалізації.

Деякі експерти вважають, що нинішня позиція США стосовно спорудження трубопроводу — своєрідна нова точка відліку у відносинах з ФРН. Задля власного виходу на європейський та німецький, зокрема, ринок газу Вашингтон намагається змусити Берлін поступитися, знищивши конкуренцію політичним тиском — уже не лише на ЄС і окремі країни, а й на окремі компанії.

На цьому тлі захисту власних економічних інтересів дедалі «розмитішими» стають голоси тих, хто закликає враховувати також інтереси України як країни-транзитера, що має власну потужну ГТС, котрої цілком достатньо для доправлення вуглеводнів у Європу. І практично зникає з ужитку висловлена канцлером Ангелою Меркель заява про політичне спрямування «Північного потоку-2»…

Додаткова інформація на цю тему – «Голос України», 17.01.2019 «Північний потік-2»: хто кого?». Наталія Писанська. На ці застереження критично відреагували і представники бізнесу, і МЗС ФРН, яке порадило німецьким компаніям не відповідати на листи та закиди посла США.

Украинские компании готовятся к экспорту газа в ЕС

ЛІГАБізнесІнформ, 28.01.2019

Украинские газовые компании готовятся протестировать экспорт газа в Центральную Европу после того, как НКРЭКУ вдвое снизила тарифы на вход/выход в газотранспортную систему. Об этом пишет агентство ICIS со ссылкой на источники, близкие к дискуссиям. По данным источников, несколько компаний рассматривают возможность экспорта в Венгрию и Словакию. “Таким образом они собираются проверить готовность Укртрансгаза и таможен к новым видам операций”, – говорится в сообщении.

Укртрансгаз также ведет переговоры с польским Gаz-System, чтобы разрешить транзитные потоки через пункт Германовичи. Если сетевой оператор Польши согласится создать новую точку присоединения, украинские компании смогут получить возможность для экспорта газа в Румынию, отмечает агентство.

Еще одним интересом Укртрансгаза является услуга краткосрочной доставки для европейских компаний, которые хотят закачивать газ в украинские хранилища, пользуясь более дешевыми тарифами.

“Этот шаг поможет Украине диверсифицировать региональную роль транзитера газа, будучи не только основным транспортным маршрутом для российского газа в Европу и импортером объемов из европейских стран, но и самостоятельным экспортером”, – заключает агентство.

Німецькі аудитори підтвердили відповідність української ГТС міжнародним стандартам

ДЗЕРКАЛО ТИЖНЯ, 30.01.2019

“Укртрансгаз” успішно пройшов наглядовий аудит систем управління якістю, екологічного управління, управління безпекою праці та енергетичного менеджменту відповідно до вимог міжнародних стандартів. До такого висновку прийшли представники міжнародного сертифікаційного органу TÜV SÜD (Німеччина) в Україні після проведення аудиту на об’єктах компанії в січні 2019 року.

Аудитори підтвердили, що “Укртрансгаз” – надійний партнер і здійснює безпечну та енергозберігаючу експлуатацію газотранспортної системи України.

Київ не хоче газових «договорняків» із Газпромом

Вікторія Власенко, «УРЯДОВИЙ КУР’ЄР», 23.01.2019

У Брюсселі відбулися тристоронні газові переговори між ЄС, Україною та Росією. Як відомо, дія чинного контракту між НАК «Нафтогаз України» і Газпромом завершується 31 грудня 2019 року, тому на тристоронніх переговорах Брюссель, Київ і Москва шукають компроміс щодо контракту з 1 січня 2020 року.

Європейську сторону на переговорах представляв Єврокомісар з питань енергетичного ринку Марош Шефчович, українську — міністр закордонних справ Павло Клімкін, голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв, виконавчий директор компанії Юрій Вітренко, російську — міністр енергетики Олександр Новак та голова правління Газпрому Олексій Міллер.

Єврокомісар виклав загальні принципи майбутнього контракту. На його думку, він має бути «повністю сумісним з нормами ЄС», строк його дії має становити не менш як десять років, а обсяги поставок мають бути «комерційно життєздатними».

За словами Мароша Шефчовича, Єврокомісія передусім прагне отримати узгоджений набір енергетичних правил ЄС, які застосовуватимуть до морських трубопроводів так само, як це відбувається у випадку з наземними трубопроводами.

Павло Клімкін, своєю чергою, розповів журналістам, що російський Газпром готовий продовжити газові контракти після 2019 року навіть без проведення експертних консультацій.

Він наголосив, що Україна хоче перейти від «договорняків» до «реальних контрактів, заснованих на європейських правилах». Проте, за словами Павла Клімкіна, російська сторона не бере до уваги те, що «в Україні тепер діють інші правила, які віддзеркалюють європейське законодавство».

«ЄС намагається розтлумачити Росії, яка не хоче слухати, що правила змінилися. Але логіка пана Міллера — це просто продовжити нині чинні контракти», — пояснив глава МЗС.

Андрій Коболєв вважає, що пропозиція пана Шефчовича щодо майбутнього контракту — «це певна точка відліку, яку ми точно розглядатимемо». «Ми вперше про неї почули і, сподіваюсь, у найближчі два місяці в нас буде достатньо часу для її обговорення. Це пропозиція щодо майбутніх обсягів і строків контракту після 2019 року. Деталі пропозиції поки що коментувати не хочу», — зазначив він.

Наступна зустріч щодо нового газового контракту на рівні міністрів відбудеться в травні, до того часу робота триватиме на рівні експертів.

Інформація на цю тему – «ДЕНЬ», 22.01.2019 «Танго» в Брюсселі», Алла Дубровик-Рохова. «Голос України», 23.01.2019 «Газовий контракт – надовго і за європейськими правилами».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *